Камянець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка
Факультет іноземної філології
Кафедра германських мов і зарубіжної літератури

  1. Загальна інформація про курс
Назва курсу, мова викладання Методика навчання зарубіжної літератури,

мова викладання українська

Викладачі Шулик Поліна Львівна, доцент кафедри германських мов і зарубіжної літераткри
Профайл викладачів https://zarub-lit.kpnu.edu.ua/shulyk-polina-lvivna/
E-mail: shulyk.polina@kpnu.edu.ua
Сторінка курсу в MOODLE https://moodle.kpnu.edu.ua/course/view.php?id=255
Консультації Відповідно до графіку індивідуальних консультацій, що розміщений на інформаційному стенді кафедри германських мов і зарубіжної літератури: вівторок 15.00 – 17.00
  1. Анотація до курсу

Вивчення нормативної навчальної дисципліни «Методика навчання зарубіжної літератури» передбачено освітньо-професійною програмою підготовки фахівців першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за освітньо-професійними програмами: Мова і література (англійська), Мова і література (німецька), Мова і література (польська); спеціальностей: 014 Середня освіта (Мова і література (англійська),014 Середня освіта (Мова і література (німецька), 014 Середня освіта (Мова і література (польська) галузі знань 01 Освіта

Дисципліна «Методика навчання зарубіжної літератури» висвітлює ключові питання дидактики, методології та методики навчання зарубіжної літератури у школі, відображає новітні технології освітнього процесу, орієнтує здобувачів вищої освіти на набуття практичних навичок у сфері роботи вчителя-словесника. Курс будується на інтегративній основі (інтеграція з курсами психології, педагогіки, історії педагогіки, дидактики, історії літературознавства, історії літератури, теорії літератури).В ході реалізації завдань курсу опановуються логічні та емоційні форми засвоєння матеріала, різноманітні методи і технології.

  1. Мета та цілі курсу

Метою викладання дисципліни “Методика навчання зарубіжної літератури”, є ознайомлення студентів з особливостями шкільного курсу зарубіжної літератури, забезпечення системою знань, професійних вмінь та навичок, необхідних для практичної діяльності в умовах роботи в сучасній школі,  формування творчих основ особистості вчителя-словесника.

Основні завдання –   надати майбутнім вчителям теоретичні знання з основ методики навчання зарубіжної літератури та практичні уміння і навички їх застосування, навчити студентів співвідносити літературознавчу, психолого-педагогічну, дидактичну, комунікативну складові процесу викладання літератури з методичною складовою на теоретичному та практичному рівнях. Навчальна дисципліна входить до циклу нормативних дисциплін професійної підготовки

  1. Формат курсу

 

Стандартний курс (очний, заочний).

 

  1. Результати навчання

Згідно з вимогами програми підготовки фахівців здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти повинні:

знати: теоретичні основи курсу; особливості літератури як навчального предмета; принципи викладання літератури у школі; методи та прийоми навчання зарубіжної літератури; зміст та структуру уроків на різних етапах шкільної літературної освіти; специфіку спілкування вчителя з учнями (педагогіка співпраці); особливості шкільного аналізу літературного твору; своєрідність сприйняття і розвиток емоційної сфери учнів у процесі аналізу художнього твору; формування вмінь та навичок навчальної діяльності; проблеми розвитку усної та письмової мови учнів; питання позакласного читання та позакласної роботи;

вміти: аналізувати шкільні програми та підручники;  складати різні види ланів та конспектів уроків; розробляти систему питань до аналізу художніх творів чи окремих епізодів; розробляти систему уроків і окремі уроки по вивченню творів різних літературних родів та жанрів; диференціювати методичні засоби інтерпретації художніх текстів в залежності від особливостей учнівського колективу та особистості окремого учня; оцінювати усні відповіді та письмові роботи учнів; складати програми факультативних курсів; розробляти сценарії літературних вечорів; аналізувати уроки літератури та позакласні заходи з літератури.

  1. Обсяг і ознаки курсу

                  Подати інформаціюз робочої програми навчальноїдисципліни

Найменування показників Характеристика навчальногокурсу
денна форма навчання заочна форма навчання
Освітня програма, спеціальність Мова і література (англійська),  014 Середня освіта (Мова і література (англійська);

Мова і література (німецька), 014 Середня освіта (Мова і література (німецька);

Мова і література (польська), 014 Середня освіта (Мова і література (польська)

Мова і література (англійська),  014 Середня освіта (Мова і література (англійська)

 

Рік навчання/ рік викладання третій /2019-2020  
Семестр вивчення шостий п’ятий – шостий
нормативна/вибіркова нормативна нормативна
Кількість кредитів ЄКТС 4 кредити ЄКТС 4 кредити ЄКТС
Загальний обсяг годин 120 год. 120 год.
Кількість годин навчальних занять 48 12
Лекційні заняття 24 6
Практичні заняття 16 4
Семінарські заняття    
Лабораторні заняття 8 2
Самостійна та індивідуальна робота 72 108
Форма підсумкового контролю екзамен  

 

  1. Пререквізити курсу

 

Передумови для вивчення дисципліни

Дисципліни, які мають бути вивчені раніше:

·   Історія зарубіжної літератури

·   Педагогіка.

·   Психологія

Здобуті результати навчання:

  • Знає сучасні філологічні й дидактичні засади навчання іноземної мови та зарубіжної літератури.
  • Обізнаний із елементами теоретичного й експериментального (пробного) дослідження в професійній сфері та методами їхньої реалізації.
  • Знає мовні норми, соціокультурну ситуацію розвитку іноземної мови, особливості використання мовних одиниць у певному контексті, мовний дискурс художньої літератури й сучасності.
  • Знає специфіку перебігу літературного процесу різних країн у культурному контексті, літературні напрями, течії, жанри, стилі, здобутки національних літератур, художні твори класики й сучасності.
  • Знає державний стандарт загальної середньої освіти, навчальні програми з іноземної мови та зарубіжної літератури для ЗНЗ та практичні шляхи їхньої реалізації в різних видах урочної та позаурочної діяльності.
  • Має творчо-критичне мислення, творчо використовує різні теорії й досвід (вітчизняний, закордонний) у процесі вирішення соціальних і професійних завдань.
  • Володіє різними видами аналізу художнього твору, визначає його жанрово-стильову своєрідність, місце в літературному процесі, традиції й новаторство, зв’язок твору із фольклором, міфологією, релігією, філософією, значення для національної та світової культури.
  • Порівнює мовні та літературні факти, явища, визначає їхні подібності й відмінності.
  • Володіє основами професійної культури, має здатність створювати й редагувати тексти професійного змісту державною та іноземною мовами.
  • Застосовує сучасні методики й технології (зокрема інформаційні) для забезпечення якості навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах.
  • Володіє методами й методиками діагностування навчальних досягнень учнів з іноземної мови та зарубіжної літератури; уміє здійснювати педагогічний супровід самовизначення учнів, підготовки до майбутньої професії.
  • Організовує співпрацю учнів (вихованців), ефективно працює в команді (педагогічному колективі освітнього закладу, інших професійних об’єднаннях).
  • Ефективно організовує, аналізує, критично оцінює, несе відповідальність за результати власної професійної діяльності.
  • Забезпечує охорону життя й здоров’я учнів у навчально-виховному процесі та позаурочній діяльності.
  1. Технічне й програмне забезпечення /обладнання

Вивчення курсу не потребує використання програмного забезпечення, крім загальновживаних програм і операційних систем.

  1. Політики курсу

Письмові роботи.Очікується, що студенти виконають декілька видів письмових робіт (конспекти, фрагменти уроків; тематика учнівських творів, розробка позакласних заходів).

Академічна доброчесність. Очікується, що роботи студентів будуть їх оригінальними дослідженнями чи міркуваннями. Відсутність посилань на використані джерела, фабрикування джерел списування, втручання в роботу інших студентів становлять, але не обмежують приклади можливої академічної недоброчесності. Виявлення ознак академічної недоброчесності в письмовій роботі студента є підставою для її незарахування викладачем, незалежно від масштабів плагіату чи обману.

Відвідання занять.Очікується, що всі студенти відвідають усі лекції і практичні заняття курсу. Студенти мають інформувати викладача про неможливість відвідати заняття. У будь-якому випадку студенти зобов’язані дотримуватися термінів виконання усіх видів робіт, передбачених курсом.

Література.

Уся література, яку студенти не можуть знайти самостійно, буде надана викладачем виключно в освітніх цілях без права її передачі третім особам. Студенти заохочуються до використання також й іншої літератури та джерел, яких немає серед рекомендованих.

Схема курсу

 

Тема, план Форма заняття Матеріали Література

Інтернетресурси

Завдання, год.
Тема 1. Методологічні основи курсу.

.

.

 

Лекція,

самостійна робота

 

 

 

,

 

Презентація,

відеоматеріали

 

Літературу до кожної теми див у робочій програмі навчальної дисципліни та планах практичних та лабораторних занять Переглянути презентацію лекції, 4 год.;

анотувати прочитану додаткову літературу 6 год.

Тема 2. Завдання, зміст та структура курсу

 

Лекція,

практичне заняття, самостійна робота

Презентація

відеоматеріали

 

Переглянути презентацію лекції, 4 год

Аналіз програми одного з класів, однієї з навчальних книг для учнів із зарубіжної літератури за схемами, 10 год.

Тема 3. Урок зарубіжної літератури в сучасній школі.

 

практичне заняття, самостійна робота

лабораторне заняття

 

Переглянути презентацію лекції «Планування та організація праці словесника», анотувати прочитану додаткову літературу, 8 год.;

скласти план-конспект уроку за однією з тем, які вивчаються у 7 і 8 класах за схемою, запропонованою у лекції; ознайомитися із схемою аналізу уроку літератури, підготуватися до аналізу запропонованого уроку, 2 год.

Тема 4. Учитель зарубіжної літератури  і професійні вимоги до нього. Самостійна робота Анотувати прочитану додаткову літературу, 2 год.
Тема 5. Планування та організація праці словесника. Лекція,

практичне заняття

 

 

Презентація,

відеоматеріали

 

Переглянути презентацію лекції, 2 год.;

скласти тематичний план з вивчення запропонованих у плані лабораторного заняття розділів, підготуватися до моделювання ділової гри  з вивчення твору Барбари Космовської «Буба» у 8 класі (механізм підготовки у планах лаб. заняття) 2 год.;

анотувати прочитану додаткову літературу, 4 год.

 

Тема 6. Методи викладання зарубіжної літератури в школі. Особливості використання інформаційних технологій у навчанні зарубіжної літератури. Лекція,

практичне заняття,

лабораторне заняття,

самостійна робота

 

Презентація,

відеоматеріали

 

Переглянути презентацію лекції, 2 год.;

анотувати прочитану додаткову літературу, 10 год.

виконайте одне із завдань: розробіть приклад компаративного аналізу на уроці

запропонуйте варіант інтегрованого уроку;

розробіть схему-конспект.

Використовуючи запропоновану літератури дайте характеристику інтерактивним методам навчання.

розробити фрагмент уроку з використанням ігрових технологій (тема – за вибором), 6 год.

Тема 7. Основні етапи вивчення художнього твору Лекція,

самостійна робота

 

Презентація,

відеоматеріали

 

Переглянути презентацію лекції, 2 год.;

анотувати прочитану додаткову літературу, 8 год.

Тема 8. Сприйняття та вивчення творів зарубіжної літератури в їх родовій специфіці. Лекція,

практичне заняття,

самостійна робота

 

Презентація,

відеоматеріали

 

Переглянути презентацію лекції, 6 год.;

анотувати прочитану додаткову літературу, 8 год.;

підготувати уроки та скласти його плани-конспекти з вивчення епічного, ліричного, драматичного твору за темами, вказаними у практичному занятті, 8 год.

Тема 9. Питання історії літератури у шкільному вивченні самостійна робота

 

Анотувати прочитану додаткову літературу, 6 год.
Тема 10. Теорія літератури у шкільному вивчені.

 

Лекція,

самостійна робота

 

Презентація,

відеоматеріали

 

Переглянути презентацію лекції, 2 год.;

анотувати прочитану додаткову літературу, 6 год.

Тема 11. Розвиток зв’язного мовлення учнів у системі літературної освіти.

 

Лекція,

самостійна робота,

лабораторне заняття

 

Презентація,

відеоматеріали

 

Переглянути презентацію лекції, 2 год,;

анотувати прочитану додаткову літературу, 4 год.; скласти теми творів до одного із творів зарубіжної літератури, які вивчаються у школі (не меше п’яти), 2 год.

Тема 12. Позакласна та позашкільна робота із зарубіжної літератури. Факультативні заняття. Лабораторне заняття,

самостійна робота

Анотувати прочитану додаткову літературу, 6 год.; ознайомитися з програмами факультативних курсів,проаналізувати їх (одна – за вибором) з точки зору доцільності обраного матеріалу,підготувати сценарій позакласного заходу з зарубіжної літератури, 2 год.
  1. Система оцінювання та вимоги

Розподіл балів:

 

Поточний і модульний контроль (60 балів) Іспит Сума
Змістовий

модуль 1 (60 балів)

 

 

40

 

 

100

Поточний контроль МКР
30 балів 30 балів

 

Оцінювання і контроль знань.

Завершується вивчення дисципліни іспитом, оцінка якого визначається сумою балів, набраних за такі види робіт:

  • на практичних та лабораторних заняттях ― від 18 (мінімально) до 30 (максимально);
  • за модульну контрольну роботу від 18 (мінімально) до 30 (максимально) балів;.
  • іспит 24 (мінімально)-40 (максимально) балів.

 Разом – 60( мінімально) 100 (максимально) балів.

Максимальна кількість балів, яку може отримати студент за результатами роботи на практичнихта лабораторних заняттях складає 30 балів(за умови виконання всіх різновидів роботи, які передбачені планами практичних та лабораторнихзанять). Максимальний бал оцінки поточної успішності студентів на навчальних заняттях – 12. Оцінювання на навчальних заняттях переводяться у -бальну систему за формулою: (Сер. бал.х 0,05 +0,4) х 30) Студент, знання, уміння і навички якого на навчальних заняттях за 12-бальною шкалою оцінено від 1 до 3 балів, вважається таким, що недостатньо підготувався до цих занять і має академічну заборгованість за результатами поточного контролю. Студенту, який не виконав поточних домашніх завдань, не підготувався до навчальних занять, в журнал обліку роботи академічної групи ставиться 0 балів. Поточну заборгованість, пов’язану з непідготовленістю або недостатньою підготовленістю до навчальних занять, студент повинен ліквідувати. За ліквідацію поточної заборгованості нараховуються бали середнього (4, 5, 6), достатнього (7, 8, 9) та високого рівня (10, 11, 12).